Noże

Noże

środa, 12 października 2016

Suszenie owoców i warzyw - dlaczego warto i jak to robić?

Warzywa i owoce zawierają mnóstwo wartości odżywczych. Osobiście je uwielbiam, jednak nie zawsze możemy cieszyć się nimi tak długo jakbyśmy tego chcieli. Dlatego właśnie powstały różne metody konserwowania żywności. Jedną z nich jest suszenie.

Jakie są zalety suszenia?
W jaki sposób możemy suszyć?
Co nadaje się do suszenia?

O tym możesz przeczytać poniżej!

Zalety suszenia

Suszenie zachowuje wartości odżywcze produktów

W czasie suszenia nie tracimy ważnych dla organizmu wartości odżywczych, witamin i minerałów. Pod tym względem jest zdecydowanie lepsze niż wekowanie czy mrożenie.
Uważajcie jednak na gotowe suszone produkty. Mogą zawierać sztuczne ulepszacze smaku i inne chemiczne dodatki. Można spotkać np. "zdrowe chipsy z buraka" zawierające więcej tłuszczu niż tradycyjne chipsy.  

Najlepiej suszyć samodzielnie.

Suszenie jest bardzo proste

Może się wydawać, że suszenie jest skomplikowane i pracochłonne. Nic bardziej mylnego. Suszenie warzyw i owoców nie wymaga dużo pracy i jest zdecydowanie prostsze od np. wekowania.
W przypadku wielu owoców i warzyw wystarczy je tylko pokroić i włożyć do suszarki czy piekarnika. Resztę zrobi za nas urządzenie. Suszenie zajmuje za to sporo czasu (od kilku do kilkunastu godzin w zależności od produktu), jednak jest to czas nie absorbujący naszej uwagi.

Idealna zdrowa przekąska

Suszone owoce czy warzywa są idealnym zamiennikiem niezdrowej żywności dla fanów "chrupania". Sama uwielbiam chipsy i popcorn, jednak gdy postanowiłam się zdrowo odżywiać, zaczęłam szukać zamienników. 
Zakochałam się np. w suszonych burakach i teraz do filmu zamiast popcornu wybieram własnoręcznie wykonane chipsy z buraka.

Suszone owoce i warzywa nadają się też jako drugie śniadanie do szkoły. Dzieciaki przepadają za suszonymi jabłkami czy kaki, a przy tym uczą się pozytywnych nawyków żywieniowych!

Sposoby suszenia

W suszarce

Moim ulubionym urządzeniem jest elektryczna suszarka. Uważam, że ma ona zdecydowaną wyższość nad pozostałymi sposobami suszenia, gdyż pozwala utrzymać optymalne i kontrolowane warunki suszenia. Dodatkową zaletą jest fakt, iż nie zajmujemy piekarnika na kilka lub kilkanaście godzin. 
Suszarki nie są drogie. Dobrą jakości suszarkę można kupić za około 80zł.
Są jednak dosyć głośne i przebywanie w tym samym pomieszczeniu przyprawia mnie często o ból głowy.


W piekarniku

W suszeniu idealnie sprawdza się również piekarnik. Niewątpliwą zaletą tej metody jest fakt, iż pochłania zdecydowanie mniej czasu. Minusem natomiast ławość przypalenia suszonych produktów.


Na grzejniku/słońcu

Owoce i warzywa możemy także suszyć na grzejniku lub na słońcu, choć ta ostatnia metoda jest w naszym klimacie ciężka do realizacji.

Co nadaje się do suszenia?

Owoce - świetnie sprawdzają się między innymi jak jabłka, banany, winogrona, śliwki, figi.

Zobacz jak suszyć:
Kaki (persymony)
Warzywa - praktycznie każde warzywo nadaje się do suszenia, a moimi ulubionymi są: buraki, pomidory, marchewki i papryki.

Mięsa
- do suszenia nadają się chude mięsa, z jak najmniejszą ilością tłuszczu. Najczęściej suszonymi mięsami są: wołowina, dziczyzna, drób i ryby.

Grzyby

Zioła 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz